DCW Éditions – Nye kollektioner 2025

DCW Éditions står for tidløse former, klar funktionalitet og lys, der giver et rum karakter. Til sæsonen 2025 præsenterer det franske designbrand seks nye kollektioner – modige, elegante og ledsaget af det nye statement: Do not live in the dark

I centrum står tre nye designs af Thierry Dreyfus
Grande Lampe B fremstår skulpturel og markant, Lampe C imponerer med grafisk klarhed, og Seagull tilfører rummet poetisk lethed – som et lysobjekt i bevægelse. 

Kollektionen udvides også med Chaumont af Marc Held, en lampe med moderne funktion og diskret nostalgi. Derudover lanceres to trådløse modeller: Frechin à table af Jean-Louis Frechin og In the Sun Table 220 – fleksible, stemningsskabende og perfekte til mobile lysøjeblikke. 

Med disse nyheder viser DCW Éditions endnu en gang, hvordan lys kan forbinde design, følelser og hverdag: minimalistisk, udtryksfuldt og som en varig trend. En kollektion der forskønner et rum og får særlige øjeblikke til at stråle. 

Collage med seks billeder af de nye lamper fra DCW Éditions. Øverst til venstre: væglampen Seagull i en elegant stue. Øverst i midten: den gyldne bordlampe In the Sun Table 220 på en glasoverflade. Øverst til højre: den skulpturelle Grande Lampe B på en træbase. Nederst til venstre: lampen Lampe C med en flettet, tekstil skærm i et mørkt interiør. Nederst i midten: to sorte pendler Chaumont i et atelier. Nederst til højre: den bærbare lampe Frechin à table med riflede sider på en sort sokkel.