Asteria

Umages populære Asteria lamper har en minimalistisk, simpel og slank lampeskærm med et indbygget LED-panel. Serien består af både pendel, loftlampe, gulvlampe og bordlampe, samt en transportabel bordlampe. Vælg desuden mellem forskellige farver – fra den neutrale sorte og perle-hvide nuance til de mere dristige; Saffron gul, petroleumsblå, rubinrød, mm. Find din favorit mellem de fantastiske lamper, uanset om du mangler belysning over spisebordet, på natbordet eller i entréen.
Asteria Pendel Ultimate Grey - Umage
Vejl. pris DKK 2.499,00
Varen er på lager
Asteria Move Bordlampe Black - Umage
Vejl. pris DKK 1.499,00
Varen er på lager
Asteria Micro V2 Pendel Olive - Umage
Vejl. pris DKK 999,00
Varen er på lager
Asteria Move V2 Bordlampe Black - Umage
Vejl. pris DKK 1.499,00
Varen er på lager
Asteria Move V2 Bordlampe Nuance Olive - Umage
Vejl. pris DKK 1.499,00
Varen er på lager
Asteria Move V2 Bordlampe Mist - Umage
Vejl. pris DKK 1.499,00
Varen er på lager
Asteria Pendel Pearl - Umage
Vejl. pris DKK 2.499,00
Varen er på lager
Asteria Pendel Antracit - Umage
Vejl. pris DKK 2.499,00
Varen er på lager
Asteria Move Bordlampe Mist - Umage
Vejl. pris DKK 1.499,00
Varen er på lager
Asteria Pendel Olive - Umage
Vejl. pris DKK 2.499,00
Varen er på lager
Asteria Move V2 Bordlampe Nuance Rose - Umage
Vejl. pris DKK 1.499,00
Varen er på lager
Asteria Pendel Ruby - Umage
Vejl. pris DKK 2.499,00
Varen er på lager
Asteria Pendel Orange - Umage
Vejl. pris DKK 2.499,00
Varen er på lager
Asteria Gulvlampe Anthracite - Umage
Vejl. pris DKK 3.999,00
Varen er på lager
Asteria Mini Pendel Black - Umage
Vejl. pris DKK 1.699,00
Varen er på lager
Asteria Bordlampe Anthracite - UMAGE
Vejl. pris DKK 2.249,00
Varen er på lager
Viser 36 ud af 127 produkter

Skandinavisk design med et luksuriøst touch

Bag den skønne serie af lamper, står det danske brand Umage. Umage blev grundlagt i 2008 under navnet ’Vita Copenhagen’, men ændrede i slutningen af 2018 navnet til ’Umage’. Det nye navn referer til deres værdier og tilgang til design og det færdige produkt, såvel som ansvar overfor miljøet. De har samtidig stor fokus på at skabe design ud fra skandinaviske værdier - design og produktion i bedste kvalitet. Det kommer blandt andet til udtryk i den måde lamperne er pakket på – en luksuriøs indpakning i en flot æske. Lampen leveres u-samlet, så æskerne har en minimal størrelse – alt sammen for at spare på transporten og reducere CO2 udledningen.

I et spændende udvalg af unikke lamper, er Umages Asteria serie helt enestående. Med rødder i skandinavisk design, er lampen både tidløs, minimalistisk og elegant – Et design, som er elsket over hele verden. Serien blev i første omgang lanceret som pendel, men fås i dag som både pendel, loftlampe, gulvlampe og bordlampe.

Asteria Pendel – To størrelser i mange farve-varianter

Vælg mellem Asteria Pendlen, med en diameter på 43 centimeter og Asteria Mini Pendel, med en diameter på 31 centimeter. Ideel over spisebordet eller køkkenbordet, hvor især miniversionen tager sig godt ud i sæt á to stk. Pendlens simple og stringente udseende, er en perfekt kombination af håndværk, teknologi og design. Takket være det specialdesignede LED-panel og slanke design, er Asteria Pendlen en lampe, der aldrig kommer til at gå af mode. Vælg mellem en lang række smukke farver, der matcher din personlige stil. Pendlen kommer med en messing-detalje, der let kan skiftes til stål eller sort, efterhånden som tendenserne kommer og går.

Asteria Bordlampe – lækker belysning med praktisk USB-port

Det indbyggede LED-panel er skjult under skærmens diffuser, der sikrer et blødt og behageligt lys. Det tværgående messing-rør tilfører designet et eksklusivt og luksuriøst touch. Udover at give et fantastisk lys på nat- eller skrivebordet, har lampen en praktisk USB-port, hvorfra du har mulighed for at oplade din telefon eller tablet – både når lampen er tændt og slukket. Du reducerer derved mængden af kabler, der ofte kommer i vejen på bordet. Ligesom Pendlen fås bordlampen i flere moderne farver, der matcher farvetrenden indenfor indretning.

Asteria Move – moderne og transportabel bordlampe

I starten af 2021 introducerede Umage det nyeste medlem af familien, Asteria Move. Den trådløse bordlampe, lyser i op til 35 timer på en fuld opladning, hvor du kan tage det behagelige lys med rundt i hele hjemmet. Med en højde på 41,5 centimeter og en vægt på 3,1 kg., er lampen let at flytte rundt på i indretning og tage med, når du har brug for et midlertidigt hyggelys. Vælg den farve der passer ind i din stil – fra de neutrale perlehvide til den varme røde nuance.

Asteria Gulvlampe – Et stilfuldt hyggelys

Med sit slanke messingstel, er Asteria Gulvlampen en elegant og stilfuld gulvlampe. Det simpelt design, kombineret med godt håndværk og nyeste teknologi, sikrer dig en lampe der aldrig går af mode. Lampens afbryder er diskret integreret i lampens design – ved at dreje på den øverste del af stilken, tænder og slukker du let lyset. Vælg den farve der passer ind i din indretning, hvor lampen kan anvendes i et af hjemmets mørke kroge, eller som ekstra hyggebelysning i soveværelset eller i sofahjørnet.

Asteris loftlampe – til den gode grundbelysning

Det kan være en udfordring at finde det rigtige lys til køkkenet. Asteria Loftlampen en diskret og stilfuld løsning, der oplyser rummet med et effektfuld og behageligt lys. Lampens indbyggede LED-paneler kaster et nedadgående lys ud i rummet. Samtidig sender den et let lys opad, som reflekteres i loftet for et indirekte lys.

Uanset hvor i hjemmet og hvilket behov du har for belysning, så findes der en Asteria lamper der passer. Det slanke og elegante design passer ind i alle hjem, uanset om du sværmer for det klassiske eller et moderne udtryk.
Del dine billeder med @lampemesteren
Tag #yeslampemesteren, så bliver dine billeder måske vist her. Inspirer og lad dig inspirere, fra en unik bolig til en anden.