Poul Henningsen arbejde over flere år med at konstruere PH-lampen. Han forsøgte sig, med sin første kuglelampe med lameller i 1921 og tegnede samme år PH gadelygten, som blev kendt som "Slotsholmslygten". Nogle år senere gav hans nyvundne erfaring ham adgang til en udstilling af moderne kunsthåndværk i Paris. Det skete på baggrund af hans lampeskærme, der var konstrueret så lysstrålernes retning og refleksion blev fordelt meget præcis.
Det var hér lampeproducenten Louis Poulsen fik øjnene op for Poul Henningsens design og gav ham opgaven at fremstille ti forskellige lamper til udstillingen. Lamperne blev udstillet under navnet "Systéme PH" og vandt top-priser i alle seks klasser af belysningsarmatur.
Sidenhen har samarbejdet ført til mange store designklassikere. Eksempelvis Poul Henningsen
Koglen,
PH5 og ikke mindst
PH Snowball.
Med udgangspunkt i egne erfaringer og nye beregninger af lysrefleksion, udviklede Poul Henningsen i 1926 en lampe med 3 krumme skærme –
PH-lampen!
Lampen var konstrueret, så der var samme vinkel mellem skærmen og lysets stråler. På den måde slap det direkte lys ikke ud, men reflekterede i stedet i den retning man ønskede.
Han beskrev selv skærmene som en tallerken, en skål og en kop i proportionerne 4:2:1.
Siden da har Louis Poulsen præsenteret flere hundrede forskellige PH-lamper, fra lysekroner til stander-, væg-, loft-, og bordlamper. Alle bygget på det samme enkle treskærmssystem.